First lot Previous lot Lot 820 from 1234 Next lot Last lot
Lot nr:820
Book nr:33985
Author:[BIJBEL] WINGHE, Nicolaus van
Title:Den gheheelen Bibel, inhoude[n]de het oude en de nieuwe Testament, met grooter naesticheyt overghestelt ende ghecorrigeert nae dat Lovensche latijnsch exemplaer
Town:Loven
Publisher:Anthoni Marie Bergaigne; Bartholomeus van Grave; Jan Waen
Year:1553
Description:Folio, [12] + [808] + [197] + [3 bl.] pp. Gotische tekst in twee kolommen. Titel gedrukt in een mooie omkadering in houtsnede en met wapenschild van de Bergaigne onder de titel; met 150 houtsneden. in de tekst waarvan enkele in het dubbel, één houtsnede. op dubbele blz. en één op volle blz.; met tal. lettrines en initialen. Oude hs. herkomst op schutblad, oud bibliotheekstempeltje op titel. Ttielpagina gedoubleerd, enkele marges vooraan hersteld (inleiding en A1, katernen C, D en F, G), soms tekstverlies. Folio 2O2 ontbreekt, 2O3 los, hoekje gescheurd van f. 3F3, ontbreekt f. 3Z4, f. 3Z5 los. Enkele kleine marginale wormgaatjes, weinig bleke waterranden. Vol kalfsleder, krassen, scharnieren gewreven, kapitalen en hoeken versleten
Note:1ste ed. van J. van der Haghen's revisie van de geautoriseerde Nederlandse tekst van 1548 door Nicolaus van Winghe. Enkele houtsneden werden gebruikt in 1548 en enkele werden naar Hans Holbein's 'Icones Historiarum veteris Testamenti' (1547) gekopieerd. Van Liesvelt gaf de eerste Nederlandse editie van de Bijbel uit in 1526 maar zijn Nieuwe Testament was op de Duitse versie van Luther gebaseerd en het Oude Testament op de Latijnse Vulgate. Vorsterman bracht een verbeterde versie uit in 1528 maar voor de autoriteiten ging dat nog niet ver genoeg. Van Winghe werd opgedragen om een nieuwe Nederlandse versie uit te geven die als basis het werk van Johannes Hentenius uit 1547 zou nemen. Van der Haghen's revisie van de Bijbel met de teksten van Van Winghe werd de standaard-Bijbel tot het einde van de eeuw (meer dan 17 edities werden uitgegeven). Ref. BT n° 466 ; Machiels 440. Niet in BB, niet in Adams
Price:€900 - €1400
First lot Previous lot ... 816 | 817 | 818 | 819 | 820 | 821 | 822 | 823 | 824 ... Next lot Last lot