First lot Previous lot Lot 912 from 1139 Next lot Last lot
Lot nr:912
Book nr:30946
Author:[VERVISCH P.F.D.]
Title:Wonderbaer en rugtbaer leven van den ex-pater Auxilius van Moorslede alias Pieter-Francis-Dominiq Vervisch. Eerstmaels Capucin, biegt-Vader, Onder-Pastor tot Zeveren, Kapelae binnen Gend, deservitor tot Callo, Pastor, Gouverneur en Commandant in Fort S. Lieven op de Schelde gezeyd Liefkens-Hoek
Town:Maestricht/Liefkenshoek/Waereghem
Publisher:W. Dronkers/ J. Vyghe/ S. Vyge
Year:(1791)
Description:3 vol. in-8į, 333; xvi + 294; 368 pp. Elk deel achterin gesigneerd door Vervisch. 19de eeuwse banden in rood half linnen, onafgesneden
Note:Dit zeldzame werk werd waarschijnlijk gedrukt in Brugge door Frans van Hese. Het bevat naast de geromantiseerde levensbeschrijving van V. een sarcastische kritiek op de geestelijkheid in de Zuidelijke Nederlanden. Dit is het eerste grote antiklerikale werk, dat sinds de godsdiensttroebelen in de Zuidelijke Nederlanden verscheen. Na de publicatie week V. uit naar Frankrijk en werd op 22 april 1792 pastoor van Hazebroek. Door zijn fanatiek optreden werd hij door zijn vijanden verdacht gemaakt, naar Parijs gevoerde en er zonder grond beschuldigd van spionage voor Oostenrijk. Zijn autobiografieŽn dienden als bewijs en op 29 januari 1793 werd hij samen met zijn zuster Maria Theresia door Fouquier-Tinville ter dood veroordeeld en dezelfde dag onthoofd. Zie Nationaal Biografisch Woordenboek 3, 906/9; Biekorf 3 (1965) p 73/78; Hilde-Brand: Kapucijnen in de Nederlanden dl VII, 105 en X, 97-128
Price:€120 - €180
First lot Previous lot ... 908 | 909 | 910 | 911 | 912 | 913 | 914 | 915 | 916 ... Next lot Last lot