First lot Previous lot Lot 887 from 1246 Next lot Last lot
Lot nr:887
Book nr:29659
Author:BOCCACCIO, Giovanni
Title:De Claris Mulieribus
Town:Berne
Publisher:excudebat Mathias Apiarius
Year:(colophon: 1539)
Description:Small folio (29 x 20 cm). [6] + lxxxi + [1] ll. With 2 different versions of the publisher's bear & honey-tree device (on the title-page and last page) and 13 woodcut illustrations plus 2 repeats (7,5 x 14 cm) by Ik (Jakob Kallenberg). Further with one woodcut border strip used as a tailpiece, and with the main text in a fine roman type in the "Basel" style introduced by Peter Shoeffer the younger. With the 18th century Nürnberg armorial bookplate (also showing a bear with beehive) of Johann Conrad Feurelein, Councillor to the city of Nürnberg. 18th century flexible boards covered with blue paste-paper, blue edges. In a modern blue goatskin morocco box. A fine example of woodcut illustration, in one of the earliest books printed in Berne.
Kleine in-folio, [6] + lxxxi + [1] ff. Drukkersmerk op titelblad en op verso van laatste folio, geïllustreerd met 15 houtgravures in de tekst waarvan twee in het dubbel door "IK" ofwel Jakob Kallenberg. Enkele roestvlekjes en enkele bruine vlekjes. Gebonden in een 18de eeuwse kartonnen band met blauw papier overtrokken, gladde rug, blauw op snee, onder moderne blauw marokijn etui. Twee ex-librissen waarvan één gedeeltelijk afgescheurd
Note:Eén van de eerste geïllustreerde werken van Boccaccio, alsook één van de eerste drukken van een van de eerste drukkers in Bern alsook één van de beste vroege werken van de illustrator Jakob Kallenberg. Boccaccio (1313-1375) schreef de 'De Claris Mulieribus' in ca. 1361/62 maar herschreef het meermaals. Het werd voor het eerst uitgegeven in 1473 en bevatte toen al houtgravures. Het was pas in de jaren 1530 dat de illustrators van Boccaccio's werken afstand namen van de middeleeuwse stijl. De 105 hoofdstukken van dit werk bevatten verhalen van beroemde of beruchte vrouwen beginnend bij Eva, vervolgens met verhalen uit de klassieke mythologie en de oudheid en de legende van Pausin Johanna enz. Hoofdstuk 104 over Brumichilde of Brynhild, koningin van Frankrijk, maakte eigenlijk geen deel uit de 'Bekende vrouwen' maar is afkomstig uit het andere werk van Boccaccio 'De Casibus Virorum Illustrium'. Deze editie van 'De Claris Mulieribus' diende als basis voor de eerste volledige Engelse vertaling van 1963. Ex-libris met wapenschild van Johann Conrad Feuerlein (1725-1788), raadslid van de stad Nürnberg (zijn wapenschild bevat o.a. een beer met bijenkorf zoals in het drukkersmerk). Adams B-2141. BMC STC German p. 129. VD 16, B-5814
Price:€1800 - €2400
First lot Previous lot ... 883 | 884 | 885 | 886 | 887 | 888 | 889 | 890 | 891 ... Next lot Last lot