First lot Previous lot Lot 537 from 1201 Next lot Last lot
Lot nr:537
Book nr:28395
Author:[BRUGS ZILVER]
Title:Borstjuweel van de deken van de broederschap van Sint Joos, in Brugge
Description:Verguld zilver en email, Brugs werk uit 2de helft 15de eeuw. Afmeting: hoogte 17 cm breedte 13.5 cm. Gewicht: 338 gram. Dit borstschild is het juweel van de halsketting voor de deken van de broederschap van Sint Joos.
Achtkantig in een kader omringd door een lint en bloemen. Centraal, onder een baldakijntje, staat een geėmailleerd Sint Joos, beschermheilige van de pelgrims en patroon van de broederschap. De heilige is afgebeeld met een hoed, pelgrimsmantel en reistas. Daarrond zien we nog resten met email van een oppervlakte die helemaal in email is geweest. Aan de basis van het portaal vinden we het wapenschild van de familie DE BUL uit Brugge. Links en rechts van het portaal zien we een hand die uit wolken komt en een slinger vasthoudt. Daarbij horen de initialen J. en K. maar er is alleen nog tweemaal de K. te zien. Dit motief stelt het familie-embleem voor van Joos en Katerine de Bul en is ook te zien op de vloerzerk van het echtpaar in de kapel van het Sint-Joosgodshuis in Brugge
Note:Een oude hs. nota van James Weale uit 'Bulletin de Guilde de Saint Thomas et Saint Luc' uit 1900 vertelt meer over de herkomst. Joos de Bul, een rijkse Brugse patriciėr, was stadsmagistraat onder Lodewijk van Gruuthuse (derde kwart 15e eeuw). Karel de Stoute en Mararetha van York regeerden over de Nederlanden. De Bul was een dappere deelnemer aan tornooien. hij vocht samen met zijn vader Pierre bij het beleg van Calais in 1436 tegen de Engelsen die koning Edward IV van York wilden verdrijven. Toen deze koning in 1471 Engeland moest onvluchten werd hij in Brugge warm onthaald (als de broer van Margaretha). Ook Joos de Bul was gastheer voor het gevluchte koninklijk gevolg en werd later bedankt met de ordeketting van het huis van York (bewaard in de kunstcollectie van het OCMW in Brugge).
Joos de Bul was medestichter en gulle weldoener van het Sint-Joosgodshuis in de Ezelstraat in Brugge. Hij stierf in 1488 en ligt samen met zijn echtgenote begraven in de godshuiskapel.
Ref. Hilde Lobelle, Het Sint-Joosgodshuis: schenkingen vermeld in een 15de-eeuws register (1990) ; Hilde de Bruyne: De Godshuizen in Brugge (1994) ; Notice historique sur Gruuthuse (1905) ; Vermeersch, Grafmonumenten te Brugge voor 1578 (1976) pp 340-344 (alles in kopie bijgevoegd) ; Ronald Van Belle: Van Godshuis Sint-Joos tot Orthodoxe Kerk Brugge (2015), p. 37-39
Price:€9000 - €14000
Sellingprice:€9000
First lot Previous lot ... 533 | 534 | 535 | 536 | 537 | 538 | 539 | 540 | 541 ... Next lot Last lot